Celiakie



Celiakie je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek (neboli gluten), což je označení pro směs bílkovin obsaženou v mnoha druzích obilí. Nesnášenlivost přetrvává celoživotně, částečně geneticky determinována. V současnosti je tato choroba nevyléčitelná, při dodržování bezlepkové diety však vymizejí všechny její příznaky.

Nejsem lékař, proto bych vědecké povídání přenechala medicíně. Důležité je, že dodržování bezlepkové diety eliminuje příznaky a tím může pacient žít plnohodnotně. Možná se mnou nesouhlasíte, protože Vám dělá strašné problémy nákup a protože je otravné myslet na to, co můžete a nemůžete.

Ze začátku je dodržování bezlepkové diety problematické. Místo toho, abych opisovala příznaky celiakie z jiných stránek,snažila jsem se sestavit rady, jak začít.


Začátky 

Jsem si vědomá toho, že je těžké ze dne na den přejít na jiné stravovací návyky. Máte domácnost, máte své zvyky, co vaříte, co nakupujete. Sestavujete jídelníček pro sebe nebo pro rodinu dle různých možností. Řešíte asi finance, ať vám jídlo chutná, ať stíháte nakoupit a navařit, ať je jídelníček pestrý. A najednou do toho padne celiakie, která se stane nejdůležitějším aspektem, nemáte totiž na výběr, jestli chcete bezlepkovou dietu dodržovat nebo ne. Najednou zjistíte, že snad vše, co běžně kupujete, obsahuje lepek. začnete číst etikety a cítíte se, jakoby vás někdo podvedl. Buď proto, že vše obsahuje lepek a máte pocit, že v kečupu nemá lepek co dělat. Jak se tam vlastně dostal? Nebo máte pocit, že jste se doteď snažili stravovat zdravě a ono to nestačí. 


Nejvíc si pomůžete, pokud začnete bezlepkovou dietu vnímat jako životní styl a zaměříte se na pozitiva. Budete kupovat méně zpracovaných potravin. Budete více vařit (já vím, ne pro každého je vaření koníčkem). Objevíte nové suroviny, můžete se snažit žít zdravěji než doteď. Vše lze nahradit, jen musíte vědět, jak na to. 
Ano, máte pravdu, není to tak jednoduché, každý by si chtěl dávat těstoviny a pizzu kdy jen chce a byl by raději bez příznaků celiakie. Neříkám, že z toho máte mýt radost. Stačí, když se zaměříte na přínosy, ono jich není málo. 

Nákup

Zlaté pravidlo: číst etikety. Po čase si zvyknete, kde a co nakupovat. 
V úseku pečiva se budete cítit beznadějně, najít bezlepkové pečivo, které vám bude i chutnat, není jednoduché. 
Ovoce a zelenina, libové maso, luštěniny jsou v pohodě. 
Pozor hlavně na zpracované potraviny: uzeniny, salámy, šunky, paštiky, směsi koření, čokolády, hotové jídla, polotovary. 


Co se týče uzenin, vyhledejte raději řeznictví s bezlepkovými produkty. 

V Brně můžu doporučit produkty řeznictví Janíček & Čupa z Židlochovic, mají prodejnu na ulici Hybešova, přímo u zastávky. 
Ve vašem okolí se určitě taky najdou prodejny, kam se budete rádi vracet. 


Jak sestavit jídelníček

Hodně si komplikujete život, pokud budete ze začátku chtít nahradit knedlíky, pečivo, sušenky, prostě vše, co "normálně" jíte. Zas máte pravdu, něco se jíst musí. Začnete pozvolna. Vařit bezlepkově není těžké, pokud to děláte s rutinou. Dobrá správa je, že se to naučí člověk rychle. Špatná je, že do toho musíte investovat svůj čas. Bohužel, jinak to nepůjde. 


Ze začátku zkuste sestavit co nejjednodušší jídelníček. 

Snídaně: ovoce, oříšky, jogurt, zeleninu, vajíčka
Svačina: ovoce, jogurt
Oběd a večeře: maso, zelenina, rýže, brambory


Vaření a pečení

Pak postupně hledejte recepty, zkuste jednoduché buchty bez lepku. Skvělé jsou diskuse, kde se můžete podělit o svoje zkušenosti, poprosit o radu. 


V ideálním případě se vám povede najít recepty, které můžete vařit pro celou rodinu. Neberte to jako tragickou změnu, celé rodině prospěje, pokud do jídelníčku zařadíte více zeleniny, ovoce, bezlepkové moučníky. 


Restaurace, rodinné oslavy

Bohužel, musíte se hlídat, celiakie na dovolenou nepůjde. Místo toho, aby jste truchlily na tím, co všechno nemůžete, vyberte raději z jídelního lístku něco, co by jste si dříve nevybraly. Spousta restaurací poskytuje zajímavé zeleninové přílohy, personál vám určitě pomůže něco vybrat. Pokud si nejste jistý, ptejte se. To, že vy zahušťujete doma bramborovým škrobem bez lepku, nemusí platit pro restauraci. Bohužel. Neberte to jako něco trapného, prostě máte přání, vaše dotazy jsou k tomu, aby vám je někdo zodpověděl. Nemáte se za co stydět, osobně jsem se ještě nesetkala s ignorancí. Jídlo, které nepřipravujete vy, by jste měly pečlivě kontrolovat. Jistě, nechcete upoutat na sebe pozornost, ale příjemná restaurace by se nad takovou drobností neměla pozastavovat. 


S rodinou je to těžší, odmítnutí může působit nezdvořile. Proto by jste se měli vyhnout nepříjemnostem. Poděkujte pozvání a vyslovte svoje přání. Osobně jsem ráda, když někdo předem řekne, co mu chutná, co může, tím pádem se můžu připravit. Můžete taky navrhnout třeba přílohu nebo že by jste rádi přispěli k hostině vlastním dortem. Takové galantní řešení určitě každý ocení. Přineste nějakou bezlepkovou dobrotu, kterou můžou ochutnat i ostatní. Budete tak příjemným hostem, který pomůže, aby se cítili všichni dobře, nebudete kazit náladu tím, že půlku jídla ani neochutnáte.



Zdroje: Wikipedie