Paleo






Paleo není dieta. Je to životní styl. Název poukazuje na dobu paleolitu, také je označovaná jako dieta doby kamenné nebo jeskynní dieta. Nejsem si jistá, jestli to není míněno spíše pejorativně. Každopádně jak tomu nasvědčuje i název, jedná se o životní styl kopírující pravěké (nejen) stravovací návyky. Proto se objevují články se sarkastickým pohledem na tuto "nemožnou" dietu, s heslem "nežijeme přece v době kamenné". Laik si tedy na první pohled představí opice u ohně, které se rvou o syrové maso. A články napsané se záměrem komentáře bez toho, aby se do téma trochu zahrabali, tomuto negativnímu renomé dosti napomáhají. Ale je paleo opravdu jen šílenost "exotů"?


 Představy dle těchto obrázků jsou sice vtipné ale taky povrchní. Nikdo netvrdí, aby jsme zalezli zpátky do jeskyně a jedli syrové maso. Pokud si o paleolitické dietě přečtete více, třeba tady nebo tady, musíte uznat, že to má něco do sebe.

Paleo dieta je spíše životní styl, který bych osobně chápala jako hledání cesty zpět k přirozenému stravování. Hned na začátku bych řekla, že nejsem zastáncem striktních eliminací a vůbec nepovažuji za chytré označit jakoukoliv dietu/jídelníček za ideální, nejzdravější, nejlepší, nejdokonalejší. Na této Zemi nás žije dost k tomu, abychom si uvědomili, že můžeme mýt různé vlastnosti, spektrum toho, co pro nás jako jedince může vyhovovat maximálně je tak široké, že je zbytečné hledat NEJ dietu. Proto bych se ani nerada pouštěla do myšlenek typu, zda je vegetarianismus zdravý pro všechny, zda je maso pro tělo potřebné, zda je mléko stravitelné, atd. Obecně totiž tyto otázky nemají smysl, jsou zavádějící a odpověď na ně je komplexní a obtížná bez toho, aby se nepouštělo do klikatého zkoumání okolností, které mají pak za výsledek zavádějící tvrzení. Na diskusích se pak objevují nepodložené názory typu "to je blbost, neodpovídá to pestré stravě" nebo "já znám někoho, komu od toho odpadla ruka a narostly dvě hlavy". Taky názor zastánců paleo diety není vždy ideálně interpretován.

Na zkoumání různých současně oblíbených dietách, které se stávají životním stylem, a které alespoň z části odpovídají zdravému rozumu a jsou podložené nejen tvrzením z luftu, mně ale osobně baví, že si tím rozšiřujete obzor, získáváte různé zkušenosti a mění se tím pohled na určité věcí. Všechny diety, které se budu snažit představit z pohledu laika, proto chápu jako příležitost přiučit se něčemu novému, nikoliv jako restrikce a omezování se z jakéhokoliv přesvědčení. Byla bych ráda, kdyby se tyto trendy dostaly do podvědomí bez nálepky a kdyby se z nich vstřebávalo to užitečné. Nerada bych se pouštěla do diskuse, proč něco "musíte" striktně dodržovat a proč se z vás stane "lepší člověk". Takže místo toho, aby se člověk zbláznil z toho, co může, nemůže, je nejlepší se podívat na věc z pohledu otázky: co mně osobně z toho zajímá, vyhovuje, co bych mohla převzít a změnit k lepšímu?

Právě proto bych začala dietou Paleo (Paleolitickou), kterou jsem si oblíbila a která je asi jedna nejkontroverznější.

Můj výklad je opravdu výklad laika, kterého zvědavost zavedla až k dietě Paleo. Ono to začalo asi tak, že jsem byla nucena dodržovat bezlepkovou stravu. Do té doby jsem si představovala vyvážený jídelníček a pestrou stravu tak, že bych měla z každého rohu supermarketu něco koupit a ono to bude fajn. Myslím, že se takto stravuje běžně skoro každý, ze všeho trošku a nějak to bude.

Každý, kdo se musel prokousat počátečními problémy sestavování dle bezlepkového jídelníčku, zná otázku: co mám jako jíst? Když vynecháte vše, co obsahuje lepek, do supermarketu skoro nemá cenu ani lézt, a to ještě nemluvím ani o cukru, o konzervantech, éčkách. Jako začínající dietář jsem se prostě snažila najít potraviny, které můžu konzumovat. Tak jsem začala hledat na webu a na výraz "pečivo bez lepku", "buchta bez mouky" se v angličtině objevilo spousta receptů paleo. Popravdě řečeno jsem o paleo četla jen divné články, kde líčili, jak má dle této šílené diety jíst člověk syrové maso. Jak se ale ukázalo, tyto články jsou zkreslené a zásady paleo jsou mnohem sympatičtější.


Zásady Paleo:


V kostce bych to shrnula tak, že dle jistých průzkumů nebyl organizmus člověka adaptovaný na potraviny, které současně konzumuje, že našemu tělu prospívá hlavně strava, kterou měl v pravěku. Obiloviny, luštěniny, cukr, konzervanty, umělé barvy a ochucovadla, moderní margaríny zatěžují organizmus a proto se objevují civilizační nemoci, hlavně obezita, cukrovka, onemocnění trávícího traktu, různá onemocnění auto-imunního charakteru. Naopak libové maso, ryby, vejce, tuky, semínka, ořechy, zelenina, ovoce a kvalitní nezpracované rostlinné oleje našemu organizmu prospívají. Důležitou součástí diety je dbát, aby se jednalo o co nejméně zpracované suroviny a aby byl člověk taky fyzicky aktivní. To je to, co jsem si já z toho odvodila. Ono to hned zní jinak. Navíc jsem objevila spousta receptů vášnivých fanoušků. Ulehčilo mi to život při dodržování bezlepkové diety. Musela jsem rozhodně změnit svůj pohled na nákupy, vaření, ale tato dieta mi dala hodně impulsů a námětů, které jsem do každodenního života zapracovala a díky kterým se dnes cítím zdravější.

Nedodržuji na 100 %, nepropadla jsem fanatizmu, nesouhlasím s každým tvrzením. Převzala jsem hlavně snahu nakupovat čerstvé a kvalitní potraviny, úplně jsem z jídelníčku vynechala cukr, mouku a obilniny a naučila jsem se vařit chutně ale zdravě. Začala jsem používat spousta zeleniny, zajímavé přílohy, koření. Objevila jsem jednoduché recepty pro buchty, zákusky, dobroty, které byly ale z přírodních surovin, používám tedy mandle, různé ořechy, ovoce, datle, med. Zdá se to být málo? Vůbec není. Kombinací je mnoho, člověk by ani neřekl, na kolik způsobů lze zeleninu připravit, o zákuscích by se mnohokrát ani neřeklo, že to není klasická buchta. Začala jsem oceňovat opravdovou chuť a rozlišuji nahrazování. Nesnáším, když se vše zahušťuje moukou, která utlumí přirozenou chuť, když se používá místo bylinek a opravdového koření nějaká směs se škrobem a divnou výraznou chutí. Paloe mně prostě naučilo upřednostňovat opravdové potraviny a zanedbávat přeslazené, zpracované, nekvalitní suroviny. Oceňuji hlavně různé přílohy a pečení dle paleo. Obohatila jsem si jídelníček o ryby a mořské plody, které jsem   dříve moc nekonzumovala. Vyhledávám produkty bez konzervantů, bez mouky, bez škrobu, bez sóji, bez glutamátu, to dá občas zabrat, ale aspoň se trochu omezuji a nekupuji tolik zbytečností. Připravit na oběd maso se zeleninou není omezování, můžete to pochopit i jako výzvu. Musím říct, že jsem svůj jídelníček změnila hodně, nikdy před tím jsem se tak pestře nestravovala, nekonzumovala tolik ovoce, zeleniny, jako teď.

Nová módní redukční dieta?

Nikoliv. Paleo životní styl je obecně zaměřen hlavně a především na přijímání zdravých potravin, na aktivní životní styl a na omezení (totální eliminaci) škodlivých potravin. Samozřejmě, jako každý životní styl, se může komolit, a tím pádem se objeví zastánci, kteří si najdou vlastní výklad. Nejedná se o módní dietu pro plavkovou sezonu, i když se na webu objevují články doporučující paleo pro hubnutí bez námahy. Pravdou je, že změna jídelníčku, nahrazení zpracovaných potravin s vysokým obsahem cukru s velkou pravděpodobností přinese příjemný výsledek hubnutí, ale to je spíše vedlejší účinek.

Přínosy Paleo pro každého

Nejdůležitější, co mně paleo dalo: naučit se svoje omezování v bezlepkové dietě chápat jako výzvu a využít ke změně k lepšímu a že mám vždy na výběr, nemusím se poddat mizernému sortimentu supermarketů, mám možnost si vybrat kvalitní suroviny.

Co z paleo neaplikuji: zákaz luštěnin, zákaz másla, zákaz mléčných výrobků. Je ale pravda, že jsem konzumaci mléka omezila o hodně, domácí jogurt a kvalitní sýry v jídelníčku zůstaly.

Je Paleo "normální"? Je strava dostatečně pestrá? Nebude mi něco chybět?

Na blogu michatu.blogspot.cz jsem narazila na zajímavý příspěvek na téma, jak je paleo obecně chápáno a "vítáno" odborníky. Není se čemu divit. Vše, co se odchyluje od zaběhnutých kolejí, budí nejistotu. Nedivte se tedy, pokud se zeptáte třeba svého lékaře na jeho názor. Racionální výživa předepisuje pestrý jídelníček, založený hlavně na obilninách, nečekejte tedy potlesk a ovace. Odpůrci vždy apelují na nedostatek vitamínů, nedostatek energie, nedostatek sacharidů a nejlukrativnějším trumfem je vytáhnout klišé: jednostranná strava je nezdravá. Musíte prostě přijmout, že zvyk je železná košile a v době internetu se každý cítí být expertem na všechno.

Osobně se zaměřuji spíše na jednoznačné benefity této diety. Položte si třeba otázku: Co se mi může stát, když si na oběd připravím steak se zeleninovou přílohou a vynechám brambory a omáčku? Co kdybych si namísto bagety na snídani dala ovoce? Co kdybych při pečení používala místo margarínu, cukru a mouky raději ořechy, ovoce a med? Co kdybych se snažila vůbec nekupovat slazené nápoje, brambůrky, čokoládky? Je to opravdu tak nezdravé?

Nehledejte ve všem černobílou pravdu.

Zázrační lék proti civilizačním onemocněním?


Další nesprávně položená otázka, která spíše provokuje. Očekává se, že zastánce paleo řekne, že paleo léčí prostě všechno, aby se mohla rozpoutat vášnivá diskuse.
Bez toho, abychom upřednostňovali jakoukoliv dietu, snad se jak odborníci tak laická veřejnost shodne, že neaktivní životní styl a enormní množství zpracovaných potravin ovlivňují naše zdraví. Nikdy předtím jsme tak líní a tak přežraní nebyli. Strava a fyzická aktivita jsou dvě základní složky toho, co můžeme pro své zdraví udělat. Jste to, co jíte.

Zamyslete se trochu nad tím, jaké živiny vám dá bageta z automatu a jaký rozdíl je pro vaše tělo kvalitní maso se zeleninou. Pokud naše tělo nefunguje, jak má, tak se někde něco pokazilo. Je snadné vše zamaskovat "osobními dispozicemi". Pokud vás přejede tramvaj, žádná strava vás nevyléčí. Pokud ale máte nadváhu, cukrovku, onemocnění trávícího traktu, atd, lze najít spojení mezi životním stylem a zdravotním stavem.

Již Hyppokrat léčil jídelníčkem, je spousta lékařů odborníků, kteří nepropadli byznysu farmaceutického průmyslu a budou se snažit váš stav pochopit, hledat příčinu nemoci a symptomy budou brát jako vodítko, než nepříjemnosti, které je potřeba utlumit.

Pouštět se do diskuse o moderní medicíně je tenký led. Využívání přínosů změny životního stylu ale nelze popřít a ti, kteří se rozhodli zvolit klikatější cestu, chtějí svému stavu porozumět a snaží se nastolit rovnováhu organizmu. Je to mnohem těžší, než čekat na zázrační lék. A nejde tady pouze o každodenní rozhodnutí ohledně stravy, spíše o energii investovanou do vlastního zdraví, o mentální sílu. Jedním příkladem pro hledání jiné cesty je Petr Mára, jeho blog se zaměřuje na vlastní boj s UC, nevyléčitelným auto-imunní onemocněním trávícího traktu.

O paleo koluje spousta polopravd, zavádějících tvrzení, toto zajímavé video je zaměřené na vysvětlení:




Netvrdím, že je paleo obecný zázračný lék. Je ale obdivuhodné, jaké výsledky dosáhnete, pokud si připustíte, že naše stravování nabralo nepříznivého směru, že to, co považujeme za běžné a normální, nám může i škodit.

Zamyslete se tedy nad tím, co jíte, co děláte pro své zdraví a udělejte první kroky pro změnu životního stylu. Nedržte nějakou dietu proto, že vám něco slibuje, dělejte pro své zdraví to, co pozorujete za nejvhodnější.