pátek 11. října 2013

Jablečná buchtaVynalezla jsem nejhezčí způsob, jak začít ráno: upéct voňavou buchtu. Nic těžkého, žádné komplikované postupy, hlavně ať se bytem šíří vůně jablek a skořice. To je pak úplně jiný začátek dne, svátečný :)

Na menší buchtičku budeme potřebovat:
(použila jsem dortovou formu o průměru 14 cm)

Těsto:
100 g mletých lískových oříšků
2 vejce
2 lžíce medu (můžete i ubrat)
špetka jedlé sody

Náplň:
400 g jablek (oloupaná váha)
1 lžíce medu
pár kapek citronu
vanilka
skořice

Nejprve zapnu troubu, ať se zahřeje na 170 stupňů. Připravím si kulatou pečící formu s pečícím papírem a máslem. Zamíchám těsto a rozliju do formy, peču zhruba 20 minut. Zatím nastrouhám jablka, osladím a okořením dle chuti. Jablkovou pastu rovnoměrně rozdělím na předpečené těsto, vnitřek těsta se trochu sníží. Pečeme dál půl hodinky. A opět se snažíme praktikovat meditaci s názvem "nejez horké buchty" ;)

Díky pracovním povinnostem jsem byla nucena buchtu nechat vychladnout a celý den jsem se těšila na dezert a hlavně jsem byla zvědavá, jak dopadne další výběr vína :) Opět zážitek!K jednoduchému dezertu vybralo Vinorum podobné jemně sladké víno Furmint od vinařství Somlói Apátsági Pincészet, které je také součástí říjnového kvartetu. Pod dezertním vínem jsem si vždy představovala intenzivnější sirup a překvapilo mně, jak může být víno k dezertu i lehké. Jablečná buchta je kořeněna vanilkou a skořicí, k ní se výborně hodí jemně medová vůně vína a koření, které z chutí vystupuje ihned. Kořenění vína chutná příjemně a přetrvává dlouho, je intenzivnější ale není vůbec těžké. V pozadí jemného koření je cítit ovoce, které přímo ladí s jablky a s křupavým oříškovým těstem. Furmint je vynikající volbou, pokud servírujete lehčí ovocný dezert a určitě si pochutnají i pánové, kteří jinak sladké dezertní vina neupřednostňují.

Beáta

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Když zavřem oči, já stejne cítim vůne jablek a skořice(:-
Tento pocit mám rád v neděli ráno...

Anonymní řekl(a)...

Vypadá nádherně :)! Mohla bych místo mletých lískových oříšku použít mleté mandle :)?

B V řekl(a)...

Jasně, bude to stejně dobré :)

HANKA řekl(a)...

Tak jsem se odhodlala a nelituji. Přidala jsem více jablek a byla skvělá !! Vydrželi jsme a nechali ji v lednici uležet do druhého dne. Recept je jednoduchý, výtečný a po buchtě se jen zaprášilo. Moc díky za inspiraci :)